شمال:

شمال ایران یا بطور کوتاه شُمال اصطلاحی است جغرافیایی که به سرزمینی نسبتاً کم‌ وسعت اما سرسبز و حاصلخیز در جنوب دریای خزر و شمال رشته‌ کوه البرز گفته می‌شود و شامل استان‌های گیلان، مازندران و استان گلستان است.

راه‌های اصلی ورود به شمال جاده‌ های هراز، چالوس، فیروزکوه، قزوین-رشت، گردنه حیران و جاده مشهد-گرگان هستند.

شمال بدلیل طبیعت بکر و سرسبز و همچنین آب و هوای دلپذیر، همواره یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور محسوب می شود. شهرهای مختلفی که در این سه استان شمالی قرار دارد، هر یک دارای جاذبه های منحصر بفردی می باشد .

گیلان:

این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر تعلق دارد و با استان های اردبیل در غرب، مازندران در شرق، زنجان و قزوین در جنوب و کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای کاسپین در شمال هم مرز و همسایه است. رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است،‌ آن را از استان مازندران جدا می کند.

بر اساس تقسیمات کشوری سال 1375 این استان به مرکزیت رشت، 12شهرستان، 35شهر، 30 بخش، 99 دهستان و 2763 آبادی دارد.

شهرستان های استان عبارتند از: آستارا،‌ آستانه اشرفیه، بندر انزلی، رشت، رودبار، رودسر، شفت،‌ صومعه‌سرا، طوالش،‌ فومن، لاهیجان و لنگرود.

تاریخ گیلان با تکیه بر پاره ای اشاره ها و کاوش های باستان شناختی به دوره پیش از آخرین یخبندان (بین 50 تا 150 هزار سال پیش) می‌رسد.

از همان آغاز، فرمانروایان این قوم از آزادی کامل برخوردار بوده اند و هیچ گاه در برابر بیگانگان و یا در مقابل حکام دیگر، تسلیم نشده‌اند و حتی به اطاعت دولت ماد در نیامده‌اند. در قـرن ششم پیش از میلاد ،‌ گیلانیان با کوروش هخامنشی متحد شدند و دولت ماد را سرنگون کردند.

گويش مردم گيلان، گيلكى و از گويش‏هاى زبان پهلوى میباشد، گيلكى خود به چند شعبه تقسيم می‏شود كه با يكديگر اندكى اختلاف دارند. اين گويش در ناحيه شرقى و غربى استان از يكديگر متمايز میباشند. به گويش ناحيه شرقى استان بيه‏پيش و به گويش ناحيه غربى بيه‏پس میگويند. گويش بيه‏پس در رشت، بندر انزلى، لشت نشاء، صومعه سرا و كوچصفهان و گويش بيه‏پيش در لاهيجان، لنگرود، رودسر رايج است. البته در گيلان گويش‏هاى ديگرى مانند تالشى در نواحى ماسال، اسالم، شاندرمن، تالش و دولاب رايج میباشد. همچنين گالشى، گويش رايج مردم كوهپايه، تاش لهجه مردم رودبار است و عمارلويیها به لهجه كرمانجى صحبت می‏كنند.

زیباکنار:

زیباکنار ناحیه ای ساحلی در استان گیلان . زيباكنار در آغوش جنگل هاي سرسبز و زيباي شمال و در جوار سواحل لاجوردين درياي کاسپین ، همچون نگيني فروزان مي درخشد. به دلیل نزدیکی به منطقه آزاد انزلی این منطقه نیز در سال 93 جزء محدوده منطقه آزاد کاسپین اعلام گردیده است که بدون شک باعث پیشرفت چشمگیر منطقه در آینده ای نزدیک خواهد شد. آب و هوای زیباکنار معتدل و مرطوب است و در تمام فصول سال از باران قابل توجهی بهره می گیرد و از این رو در طول تاریخ طبیعتی زیبا و مثال زدنی درآن ریشه دوانده و باعث شده که همواره چهره این منطقه سرسبز و زنده نشان داده شود. با توجه به تغییر وتحولات صورت گرفته چند سال اخیروسرمایه گذاری عظیم دولت در این منطقه و اتمام پروژه های در حال اجرا، این منطقه به بزرگترین قطب در شمال کشور تبدیل خواهد شد و روز به روز بر ارزش این مناطق افزوده می گردد . منطقه ای سرسبز وتوریستی با سواحل چشم نواز و بی نظیرکه ساحل حاجی بکنده آن بعنوان منطقه نمونه توریستی در چندین سال اخیرانتخاب گردیده است .

افتتاح وفعالیت منطقه آزادتجاری اقتصادی کاسپین بندر انزلی وجذب گردشگران وسرمایه گذاران داخلی وخارجی وتاثیر غیر قابل وصف آن بر منطقه . احداث موجشکن ساحلی به طول 3 کیلومتر در دل دریا وامتداد خطه ساحلی . نزدیکی به فروگاه بین المللی سردار جنگل رشت . مصوبه دولت و تاکیدبه  اتصال راه آهن سراسری در سال 91 به استان گیلان و احداث ایستگاه راه آهن در ضلع غربی منطقه آزاد . وجود چندین هتل 2 تا 4 ستاره وساخت هتل 22 طبقه ساحلی بادیدی بی نظیر به دریا . ساخت بزرگراه ساحلی چهاربانده مشرف به دریا.ساخت بزرگترین تقاطع غیر همسطح برروی جاده ساحلی و ...